Zmienił się mój adres pocztowy. Jak mam go zaktualizować w witrynie internetowej Skrill?

Możesz zmienić swój adres zamieszkania zarejestrowany w obrębie tego samego kraju za pośrednictwem sekcji Ustawienia > Dane osobowe na swoim koncie Skrill.

Jeśli przeniosłeś się z jednego kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) * do innego, po prostu skontaktuj się z nami, klikając na dostępną poniżej opcję kontaktu i podaj nam swój nowy adres, abyśmy mogli go zaktualizować.

Jeśli przeniosłeś się z kraju EOG poza EOG lub spoza EOG do kraju w EOG, zamknij istniejące konto Skrill i zarejestruj nowe w nowym kraju, używając alternatywnego adresu e-mail.

Jeśli przeprowadziłeś się z USA do innego miejsca lub z dowolnego innego miejsca do USA, zamknij istniejące konto Skrill i zarejestruj nowe w nowym kraju, korzystając z alternatywnego adresu e-mail.

Jeśli przeprowadziłeś się z innego kraju lub do innego kraju, musisz przesłać nam dokument weryfikacyjny adresu, aby pomóc w aktualizacji - skontaktuj się z nami, klikając na dostępną poniżej opcję kontaktu, a pomożemy Ci w tym.

 

* Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Republika Czeska, Dania (z wyłączeniem Wysp Owczych i Grenlandii), Estonia, Finlandia (w tym Wyspy Alandzkie), Francja (w tym Majotta i Saint Martin ( Część francuska), ale z wyłączeniem Gwadelupa, Gujana Francuska, Martynika i Reunion), Niemcy (w tym wyspa Helgoland i terytorium Büsingen), Grecja (w tym góra Athos), Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy (w tym Livingo, Campione d Italia i włoskie wody jeziora Lugano), Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Norwegia (w tym Jan Mayen), Polska, Portugalia (w tym Azory i Madera), Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania ( w tym Wyspy Kanaryjskie, Ceuta i Melilla), Szwecja.