İki Adımlı Doğrulama (2FA)

1. İki kademeli kimlik doğrulaması (2FA) nedir?

2FA olarak da bilinen İki Kademeli Kimlik Doğrulaması, şifre ve email adresinden başka, yalnız kullanıcının sahip olduğu birşey olan ve güvenlik anahtarı uygulamasıyla mobil cihazına gönderilen bir 2FA kodu da gerektiren bir ek güvenlik katmanıdır.

Email adresi ve şifreyle birlikte 2FA kodu da kullanılması, kötü niyetli kişilerin, kullanıcının hesabına erişip bu kullanıcının kişisel bilgileri veya kimliğini çalmasını ciddi ölçüde zorlaştırır.

 

2. İki kademeli kimlik doğrulaması (2FA) nasıl açılır?

    1. Skrill hesabınıza girip Ayarlar ve ardından HESAP AYARLARI’nı tıklayın.

    2. 2 kademeli kimlik doğrulaması sekmesinde Etkin linkini ve ardından 2 kademeli kimlik doğrulamasını düğmesini tıklayın. Bunu yapınca kurulum penceresi açılacaktır.

* Görüntüyü büyütmek için üzerine tıklayın

    3. Apple app storeveya Google Play store’dan telefonunuza Google Authenticator uygulamasını yükleyin.

    4. Kurulum ekranından QR bar kodunu tarayın.

* Görüntüyü büyütmek için üzerine tıklayın

    5. Google Authenticator uygulamasında gösterilen kodu Anahtarı girin alanına yazın.

    6. Kurulumu tamamlamak için Doğrula ve kaydet düğmesini tıklayın.

İki kademeli kimlik doğrulaması etkinleştirilince, 2FA Yedek Kodlarınız gösterilecektir. Bu kodlar yalnız bir defa kullanılabilen kodlardır. Telefonunuzu kaybetmeniz durumunda bu 2FA kodlarını kullanarak hesabınıza girip yeni kodlar yaratabileceksiniz.

İki kademeli kimlik doğrulaması açık olduğu sürece, Hesabım’a, Skrill mobil uygulamasına veya Wallet Checkout’a giriş yaparken Google Authenticator uygulamasındaki kodu girmeniz istenilecektir.

 

3. İki kademeli kimlik doğrulamasını kurarken barkodu tarayamadım. Ne yapmalıyım?

Barkodu tarama sırasında sorunla karşılaşırsanız, kodu yazarak kurulumu tamamlayabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları takip edin:

    1. Barkodu tarayamıyor musunuz? linkini tıklayın.

* Görüntüyü büyütmek için üzerine tıklayın

    2. Google Authenticator’da + işaretini tıklayın.

    3. Anahtar türü: 'Time-based' seçili olmalıdır.

    4. 'Account' alanına email adresinizin tamamını yazın.

    5. 'Key' alanına gizli anahtarınızı yazın.

    6. 'Add' / EKLE tıklayın.

4. İki kademeli kimlik doğrulamasını açamıyorum?

İki kademeli kimlik doğrulamasını çalıştırma seçeneği yoksa, buyük ihtimalle bu, gerçek güvenlik anahtarınızın olmasından kaynaklanmaktadır.* İki kademeli kimlik doğrulamasını açabilmek için ilk önce gerçek güvenlik anahtarınızı etkisizleştirmeniz gerekmektedir. Gerçek güvenlik anahtarınız yoksa ve buna raümen İki kademeli kimlik doğrulamasını açamıyorsanız lütfen Müşteri Desteğiyle temasa geçin. Bize ulaşmak için lütfen aşağıdaki mevcut iletişim kanalını tıklayın.

*Gerçek güvenlik anahtarı uygulamasına son verildiğini hatırlatmak isteriz.

 

5. Aynı anda gerçek ve yazılım güvenlik anahtarı kullanabilir miyim?

Hayır. Aynı anda yalnız birisini kullanabilirsiniz. Yazılım güvenlik anahtarı kullanabilmek için gerçek güvenlik anahtarınızı kapatmalısınız*.

* Gerçek güvenlik anahtarı uygulamasına son verildiğini hatırlatmak isteriz.

 

6. İki kademeli kimlik doğrulamasını nasıl kapatabilirim?

    1. Skrill hesabınıza girip Ayarlar ve ardından HESAP AYARLARI’nı tıklayın.

    2. 2 kademeli kimlik doğrulaması sekmesinde Düzenle linkini ve ardından 2 kademeli kimlik doğrulamasını kapat düğmesini tıklayın.

* Görüntüyü büyütmek için üzerine tıklayın

    3. İki kademeli kimlik doğrulamasını kapatınca Google Authenticator uygulamasını temizlemeniz ve eski kodları silmeniz gerekmektedir.

    4. Eski kodları silebilmeniz için Google Authenticator’u açın ve kodu belli basılı tutun. Bunu yapınca çöp kutusu simgesi çıkacaktır. *

    5. Email adresinize bağlı olan kodu silin. Kapatılan İki kademeli kimlik doğrulamasını tekrar açmanız durumunda sorun yaşanacağından Google Authenticator’da geçersiz kodların korunması tavsiye edilmez.

*Cihanıza göre kodun üzerine kendiniz tıklamanız ve silme seçeneği için parmağınızı üzerinde tutmanız gerekebilir.

7.İki kademeli kimlik doğrulamasını kullanarak Hesabım’a giriş.

    1. https://account.skrill.com adresine gidin.

    2. Skrill hesabınızın email adresi ve şifresini girin.

    3. Güvenlik anahtarı penceresi açılacaktır. Cihazınızdaki Google Authenticator uygulamasını açın ve 2 kademeli kodu, Security token alanına yazın.

* Görüntüyü büyütmek için üzerine tıklayın

Not: mobil uygulamada, yapacağınız ilk ödeme için Google Authenticator uygulamasından güvenlik kodunu girmeniz gerekecektir. 15 dakika içerisinde yapacağınız diğer ödemelerde bu kod istenilmeycektir.

 

8. Wallet Checkout’ta oturum açma.

Wallet Checkout’u kullanarak giriş yapıp Skrill bakiyenizle ödeme yapabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları takip edin:

    1. Email adresi ve şifrenizle giriş yapın, bunu yapınca güvenlik anahtarı penceresi açılacaktır.

    2. Cihazınızdaki Google Authenticator uygulamasını açıp gösterilen İki kademeli kodu, Wallet Checkout’taki anahtar alanına yazın.

* Görüntüyü büyütmek için üzerine tıklayın

    3. Böylece Wallet Checkout üzerinden Skrill hesabınıza giriş yapmış olacaksınız.

 

9. 2FA yedek kodlarını kullanarak hesaba giriş yapmak.

2FA yedek kodları, Hesabım’da İki kademeli kimlik doğrulamasını ilk olarak kurulması sırasında oluşturulur. Söz konusu 2FA Yedek Kodları, oturum açarken, cihanızda bulunan Google authenticator tarafından oluşturulan kod yerine kullanılabilir. Her 2FA Yedek Kodu yalnız bir defa kullanılabilir.

2FA Yedek Kodları, cihazınız kaybolur veya çalınırsa çok faydalı olur.

10. Yeni yedek kodlar grubu nasıl oluşturulur?

Yeni 2FA Yedek Kodları oluşturmak için İki kademeli güvenlik doğrulamasını kapatıp (madde 2 İki kademeli kimlik koğrulaması (2FA) nasıl açılır?) tekrar açmanız yeterlidir. İki kademeli kimlik doğrulamasını tekrar etkili yapınca yeni 2FA Yedek Kodlar grubu verilecektir.

Yeni 2FA Yedek Kodları oluşturulunca eski kodlar geçersiz olacaktır.

 

11. Google Authenticator kodlarım çalışmıyor. Ne yapmalıyım?

Bu durum, Google Authenticator uygulamanızın zaman ayarının doğru senkronize edilmemiş olmasından kaynaklanabilir. Zamanın doğru olduğundan emin olmak için aşağıdaki adımları takip edin:

    1. Google Authenticator uygulamasının ana menüsüne gidin.

    2. Settingsi tıklayın.

    3. Time correction for codes’ı tıklayın.

    4. Sync now’u tıklayın.

    5. Bir sonraki ekranda, uygulama, senkronize edilen zamanı onaylayacaktır. Bundan sonra oturum açma sırasında doğrulama kodlarınızı kullanabilmelisiniz. Senkronizasyon yalnızca Google Authenticator uygulamasının dahili saatini etkiler, cihazınızın Tarih ve Saat ayarlarını değiştirmez.

 

12. Telefonum kayboldu veya çalındı, ne yapmalıyım?

Hesabım’dan derhal şifrenizi değiştirmenizi öneririz. Hesabınıza erişmek için 2FA Yedek Kodlarını kullanabilirsiniz. 2FA Yedek Kodlarınıza ulaşamıyorsanız Müşteri Desteğinden hesabınızdaki İki Kademeli Kimlik Doğrulamasını etkisiz yapmalarını talep edebilirsiniz. Bize ulaşmak için lütfen aşağıdaki mevcut iletişim kanalını tıklayın.

 

13. Google Authenticator uygulamasında hesabı sildim. Ne yapmalıyım?

Google Authenticator uygulamasında hesabınızı sildiyseniz, Hesabım’dan derhal şifrenizi değiştirmenizi öneririz. Hesabınıza erişmek için 2FA Yedek Kodlarını kullanabilirsiniz. 2FA Yedek Kodlarınıza ulaşamıyorsanız Müşteri Desteğinden hesabınızdaki İki Kademeli Kimlik Doğrulamasını etkisiz yapmalarını talep edebilirsiniz. Bize ulaşmak için lütfen aşağıdaki mevcut iletişim kanalını tıklayın.

 

14. İki Kademeli Kimlik Doğrulamasını kullanabilmem için internet bağlantısı gerekiyor mu?

Evet, internet bağlantısı yoksa Hesabım veya mobil uygulamalarına giriş yapamayacaksınız.

 

15. Güvenli cihaz nedir ve nasıl kullanabilirim?

Hesabım’a veya Wallet Checkout’a İki kademeli kimlik doğrulaması ile giriş yaptığınızda karşınıza Bu cihaza güven onay kutusu çıkacaktır. Onay verdiğinizde tarayıcınız, hesabınızın 2 Kademeli Kimlik Doğrulaması sekmesinde bulunan güvenilir cihazlar tablosuna eklenecektir.

 

16. Ne kadar cihazı güvenilir yapabilirim?

En fazla 5 cihaz (tarayıcılar veya mobil cihazlar). 2 Kademeli Kimlik Doğrulaması bölümü içerisindeki güvenilir cihazlar tablosundan eski bir cihazı kaldırıp yeni bir cihaz ekleyebilirsiniz.

* Görüntüyü büyütmek için üzerine tıklayın